Pelikán - Akademický bulletin 2. LF UK

Vydáno dne 15. června 1997


Pohledy ze zahraničí

Stáž v Holandsku
Lenka Lišková, Jakub Tocháček Irena Derkačová, David Hadrava, Robert Bartoš, Jan Diblík (studenti 4. a 5. ročníku 2. LF UK)


Na přelomu srpna a září loňského roku se 6 studentů 4. a 5. ročníku 2. LF UK zúčastnilo dvoutýdenní stáže na Fakultě lékařských věd Katolické univerzity v nizozemském Nijmegenu.

Představitelé tamní fakulty měli pro naše studenty připraven bohatý program, zaměřený zejména na odlišnosti v systému medicínského vzdělávání u nás a v Holandsku, na organizaci péče o dlouhodobě nemocné a systém zdravotnictví v Holandsku.

SYSTÉM VZDĚLÁNÍ

je odlišný již na úrovni středních škol, kde si studenti volí většinu studijních předmětů podle svých zájmů. Ti, kdo chtějí studovat medicínu, musejí absolvovat výuku chemie, fyziky a biologie. Množství uchazečů o toto studium trojnásobně převyšuje počet 1800 míst, které jsou ročně na 8 lékařských fakultách v Holandsku k dispozici. Přijímací zkoušky probíhají formou loterie, ve které jsou zvýhodněni studenti s lepším prospěchem na střední škole, avšak výsledky je mohou posunout za méně pilné, ale šťastnější spolužáky.

Studium medicíny v Holandsku trvá 6 let, přičemž první 4 roky jde převážně o teoretickou výuku. Studium je rozloženo do čtyřtýdenních bloků, zaměřených vždy na určitou oblast lidského těla. To znamená, že odpadá výuka předmětů typu histologie, biochemie nebo např. fysiologie, které nahradí bloky se zaměřením na srdce, plíce, mozek atd., kde se všechny klasické obory protnou. Každý výukový blok je zakončen testem, který limituje postup studenta do bloku následujícího.

Poslední 2 roky studia probíhají na klinice pod dohledem zkušených lékařů, ale na Nijmegenské univerzitě je k disposici rovněž tzv. Clinical training center, kde probíhá výuka na fantomech a simulátorech. Můžete tady nalézt různé pomůcky od videonahrávek a počítačových programů přes fantomy na nácvik aplikace intravenózních injekcí, až po simulační operační sály.

Studenti medicíny v Holandsku mají také jedinečnou možnost část svých studií absolvovat v zahraničí a to na spřízněných lékařských fakultách v Belgii, Dánsku a Velké Británii. Po skončení studia na fakultě pokračuje vzdělávání lékařů po dobu tří až šesti let postgraduálním studiem, jehož délka závisí na zvolené specializaci.

G.P. - Jedním z možných oborů specializace je "general practice", (dále G.P.), rodinný lékař. G.P. zastupuje funkci našeho obvodního nebo závodního lékaře. Stará se o své pacienty a celé jejich rodiny, což mu umožňuje lépe je poznat. G.P. vidí pacienta se všemi jeho chorobami, na rozdíl od specialisty, který na klinice vidí více pacientů s toutéž chorobou. Běžnou náplní práce G.P. jsou i malé chirurgické zákroky, gynekologické vyšetření i základní mikrobiologické a biochemické vyšetření. G.P. spolupracuje s místní lékárnou, ve které objednává léky pro svoje pacienty a je počítačem spojen s nemocnicí, do které posílá své klienty na odborná vyšetření.

PÉČE O DLOUHODOBĚ NEMOCNÉ

byla taktéž rozsáhlým bodem programu nijmegenské stáže. V Holandsku si uvědomují diskomfort pacienta v nemocniční péči stejně jako náklady spojené s výdaji na lůžko a den ve špičkově vybaveném pracovišti pod stálým dohledem specialistů. Proto je pacient bezprostředně po zvládnutí kritického období na doléčení přeložen do tzv. "nursing home". Zde má své soukromí i téměř rodinné prostředí pod dohledem ošetřovatelů a zejména rehabilitačních pracovníků. Pacienti s trvalými následky jsou zde zařazováni do normálního běhu života pomocí ergoterapie respektující individualitu každého z nich. Pokud jde o staré lidi, mají možnost bydlení ve společných domovech, kde má každý k dispozici jednopokojový byt s kuchyňkou a příslušenstvím, který si zařídí vlastním nábytkem a věcmi. Každý večer nahlásí sociální pracovnici své aktuální potřeby na příští den, od nakupování přes vaření a praní až k pomoci s osobní hygienou. Tím je zabezpečena příslušná péče o staré lidi, kteří žijí v důstojném prostředí a sami rozhodují o míře své závislosti na okolí. Nezanedbatelným je i ekonomický přínos vyplývající z uvolnění větších bytů pro mladé rodiny.

Naši studenti se rovněž zúčastnili neoficiálních setkání s představiteli fakulty a jejími studenty, jakož i prohlídky soukromých G.P. ordinací, patologického a anatomického muzea a navštívili starobylý větrný mlýn.

Touto cestou si dovolují zaslat své zkušenosti a poznatky ze země tulipánů i vám.