Pelikán - Akademický bulletin 2. LF UK |
Vydáno dne 15. června 1997 |
Co jsme se ve škole neučili . . .
Kdy a jaký titul má užívat lékař?
MUDr. JUDr. Lubomír Vondráček (In:
Medica revue 3/97)
Zákon č.20/1996 Sb., v platném znění v § 53 stanovuje podmínky pro výkon zdravotnických povolání. V odstavci (1) uvedeného paragrafu je ustanoveno, že zdravotnickými pracovníky jsou osoby ,které získaly způsobilost k výkonu zdravotnického povolání. Tuto způsobilost získávají lékaři na lékařské fakultě. Podle § 21 odstavec (2) písmeno c) Zákona č. 172/1990 Sb. o vysokých školách v platném znění, se absolventům vysokoškolského studia přiznává na lékařských fakultách akademický titul "doktor všeobecné medicíny" ve zkratce MUDr. (medicinae universae doctor).
Paragraf 22 odstavec (3) zákona o vysokých školách stanovuje, že absolventům postgraduálního studia, s výjimkou absolventů lékařského a veterinárního studia, se přiznává akademicko-vědecký titul "doktor" ve zkratce dr. Z uvedeného je tedy jednoznačně zřejmé, že lékař, který ukončil lékařskou fakultu, složil závěrečné zkoušky a řádně odpromoval je oprávněn užívat pouze titul MUDr. Zkracovat tento titul na pouhé dr. je zavádějící a neodpovídá ani zákonu. Neboť, jak si někteří lékaři stěžují, vysokoškolští pracovníci jiných než lékařských fakult si takto svůj titul zkracují a uvádějí pacienty v omyl, že jednají s lékaři.
Oprávnění používat titul MUDr. odpovídá i zvyklost používat tento titul při některých úkonech. Vyhláška č.61/1990 Sb. v platném znění stanovuje, že předepisovat humánní léčiva a prostředky zdravotnické techniky jsou oprávněni lékaři. V paragrafu 2 odstavec (7) je stanoveno, co musí obsahovat recepturní tiskopis. Uvádí se, mimo jiné, že recept musí mít otisk razítka ZZ a jmenovku lékaře. Lékař prokazuje tedy svoji totožnost a způsobilost a oprávnění předepsat lék podpisem, razítkem ZZ a jmenovkou, kde je vyznačena zkratka MUDr., která dokládá způsobilost i oprávnění léky předepsat.
Pouze Etický kodex ČLK ukládá lékařům v čl. 5 povinnost označit ordinaci v souladu s odborností, pro kterou má lékař osvědčení, s vyznačením titulu, jména a příjmení a specializačního oboru.
Stejně tak i jakýkoliv lékařský nález má být řádně označen vyšetřujícím lékařem. Nelze tedy tolerovat nález podepsaný pouze jménem, a to ještě s malým písmenem na začátku. Z podpisu má být jednoznačně patrné, kdo vyšetření provedl a jeho kvalifikaci. Podpis "Horáko vá" jistě snižuje vážnost a odbornou hodnotu lékařského nálezu jak v očích pacientů, tak i těch, kteří informace z nálezu mají využít. Pokud takto podepsaný lékařský nález přiložen k řízení o invalidním důchodu, bývá odmítnut jako nevalidní. V žádném případě tak nesmí být signován lékařský nález pro orgány činné v trestním řízení, soud, nebo znalecká posudek, a to i když žádný předpis toto nestanovuje, ale vyplývá to pouze z pojetí postupu lege artis, kdy je kvalitní dokumentace součástí postupu lege artis.
Je vhodné ještě připomenout, že dle Ústavu pro jazyk český se za zkratkou MUDr. dělá vždy tečka.
Pokud se týká hovorového, osobního styku, tedy když se lékař v ordinaci ohlašuje jménem, lze tolerovat, použije zkráceného doktor. Ale ani v ordinaci by se lékař neměl do telefonu hlásit bez titulu. V soukromém jednání, mimo pracovní styk, je na lékaři, zda využije svého oprávnění používat titulu, nebo se představí pouze jménem. Žádný předpis neukládá povinnost v soukromí užívat titul MUDr.
Jeví se tedy vhodné, aby lékař, který píše cokoliv v souvislosti s výkonem své činnosti lékaře, využil svého oprávnění a před křestní jméno a příjmení napsal zkratku svého titulu MUDr., a to i když to v současné době žádný předpis neukládá jako povinnost.