doc. MUDr. Roman Kodet, CSc. (proděkan pro vědu, výzkum a zahraniční styky 2. LF UK)
Vážený čtenáři Pelikánu, vážení členové akademické obce, mladí přátelé z řad studentů,
grantová horečka dosáhla v minulých dnech svého vrcholu a první dekádu měsíce dubna strávili ti z nás, kteří se nezahřívají teplem pohybu molekul z již přijatého grantu, blouzněním jak správně vyplnit oddíly grantové přihlášky v oddílech "B", nebo ještě obtížněji kalkulovali své nevyčíslitelné a dopředu těžko odhadnutelné náklady v oddílech "C". Šly na nás mrákoty z nesčetných údajů v oddílu "A". A navíc u některých grantů brala anglická verze poslední dech.
Nejsme však všichni stejní a také tuto pohnutou dobu jsme neprožívali všichni stejně. Pragmatičtí vědci měli již řadu měsíců ve svých počítačových šuplících připraveny téměř načisto vycizelované a uhlazené grantové přihlášky. Tedy jen stisknout vhodné klávesy svého nástroje a návrh je připraven k odevzdání. Na druhé straně, ostatně jako každým rokem, se ukázalo, že jiní členové naší obce mají naopak rádi větší vzrušení než flegmatičtí pragmatici a nalezli jej v mohutné stimulaci posledních hodin a minut před odevzdáním přihlášky hledajíce své partnery, skládajíce nejnovější literaturu a žhavíce textové editory na pokraj jejich výkonu.
V průběhu těchto příprav a nastavených nocí jsme se mnozí z nás čas od času a ve skrytu duše zeptali, zda veškerá ta námaha za to stojí. Vkradl se k nám stín pochybnosti. Vždyť grant ani nemusí být přijat a té práce s ním je vedle tisíce běžných starostí rok od roku více. Těch kolonek, které ještě zbývá doplnit, těch identifikačních čísel. A kde je k ďasu honem získat. Co to ještě zbývá dodělat a na co jsme zapomněli. Nakonec, když se vše uklidní a návrh grantu je odevzdán, aby prošel klikatými cestami správního a posudkového řízení, je chvilku čas se zamyslet a zeptat znovu. A tu s rozjasněnou myslí, ze které je sňat závoj únavy, se objevuje zřetelné: Ano! Stojí nám to za to! Zkusme to a třeba nám štěstěna bude nakloněna. Třeba dokážeme hodnotitele přesvědčit o správnosti svých myšlenek, za kterými stojíme a jsme vnitřně přesvědčeni, že jejich realizace ve vědeckém projektu povede k rozkvětu našich oborů a přímo nebo nepřímo pomůže našim nemocným.
Grantyjsou kořením naší práce. Vznikly z jedinečné myšlenky dát příležitost všem, kdo mají zájem, kdo chtějí opravdu vědecky pracovat, kdo chtějí prostřednictvím grantů lépe vysokoškolsky vzdělávat a kdo se nebojí práce navíc. Měly by se stát vrcholem našich snah povznést vědu na našich pracovištích, na fakultě, na univerzitě a vyrovnat se, nebo, mnohem lépe, předčit ostatní svou tvůrčí invencí. Granty jsou prostředníkem, hnací silou a nástrojem zároveň. Nevznikly proto, abychom podlehli komercionalizovanému světu a pomáhali si z nouze na našich pracovištích. Jsou zde proto, abychom si nástroje výzkumu osvojili a s jejich pomocí dokázali posunout krůčky a kroky vědění kupředu.
Granty existují též jako mimořádná příležitost získat pro vědu ty z nás, kteří se na životní dráhu teprve dostávají. Probudit v našich studentech co nejdříve chuť k poznání vymykající se světu učebnic a skript a světu pasivního přijímání informací, tak obvyklému na mnohé lékařské fakultě. Probudit v nich nadšení běžce na dlouhé tratě k mravenčí práci s odměnou v kvalitní publikaci a nikoliv v příjmu. A zde je na poli univerzity a fakulty význam grantů snad ještě větší než jinde. Uvědomme si spojitost pregraduálního a postgraduálního života na fakultě. Uvědomme si, že fakulta bude vypadat zítra tak, jaké získáme spolupracovníky mezi těmi nejmladšími. Jak se téměř každý den přesvědčujeme, sami studenti nás mnohému učí a ve vědeckém světě nás mohou stimulovat a vyvést ze stereotypů.
Proto Vás, starší a zkušenější v tomto úvodníku prosím, vezměme granty jako prostředníky lámající bariéry mezi staršími a mladšími a probuďme ve svých mladých kolezích a kolegyních naději, že jejich konání je užitečné a prospěšné stejně jako konání těch, kteří se s čerstvým diplomem pustili po stopách zaběhaných rituálů postgraduální zdravotnické přípravy. Zapomeňme na strázně s formulováním grantů a vyplňováním přihlášek, na strázně s hlášeními a na strázně se skládáním účtů finančnímu světu i světu vědeckému. Vzpomeňme raději na svá pozorování a vědecká řešení z poslední doby, která nám přinesla pocit naplnění a uspokojení.
Vy, studenti naší fakulty i ti z Vás, kteří snad okem padnete na tento úvodník z jiných pracovišť, nechte se unést ruchem kolem grantových příprav, starejte se aktivně o činorodý a plodný děj při řešení vědeckých projektů na naší fakultě a neváhejte požádat o možnost zapojení, pokud ve vás dříme snaha překročit rámec všedních dnů. Vědecká práce jistě za to stojí!
Poslední změna: 17.4 1997
Změna
kódování