Postup připojení k eduroam – WinXP SP2 a novější
- Co budeme potřebovat
- Windows XP Proffessional SP2 a novější
Tento návod je pouze pro Windows XP Proffessional SP2 a novější, měl by fungovat i na verzi Home. Připojit se lze prakticky s každým WiFi zařízením, které podporuje WPA+TKIP+patřičné šifrování, což ve výsledku znamená např. nejrůznější linuxové distribuce, PDA s Windows Mobile 2005 a novější (asi i 2003) a další. Dokonce i Windows Vista se občas podaří připojit.
- Nainstalovanou WiFi kartu
Pro obsluhu WiFi se použije vestavěná podpora z Windows XP a nikoliv program od výrobce karty (vlastní program má např. Asus, IBM, Orinoco).
- Přístupové údaje
jméno (tzv. realm) a heslo na požádání vytvoří a sdělí správce eduroam na 2. LF UK ()
- Certifikát CESNET CA
koordinátorem eduroam pro ČR je Cesnet, z.s.p.o., jehož certifikátem se zabezpečí připojení k eduroam, certifikát se nainstaluje následujícím postupem:
- na důvěryhodném počítači (tzn. ne v internetové kavárně) s přístupem k internetu stáhneme z adresy http://www.cesnet.cz/pki/cs/ch-CRT-CRL.html certifikát v binárním tvaru (DER)
- uložíme certifikát na disk
- toto můžeme udělat na počítači, který chceme k eduroam připojit, nebo na jiném počítači s přístupem k Internetu a certifikát přenést např. pomocí flashdisku
- na počítači, který chceme připojit k eduroam, certifikát spustíme a stiskneme tlačítko Nainstalovat certifikát
- v průvodci necháme vždy původní nastavení a použijeme tlačítka Další, po posledním kroku (tlačítko Dokončit) se objeví výstraha, že nelze ověřit původ certifikátu, což je v pořádku, protože tento certifikát vydává sám CESNET, můžeme ale, pokud jsme zdravě paranoidní, ověřit tzv. SHA1 miniaturu (hash), a to na stránce, odkud jsme certifikát stahovali (bod I.4.a)
- tlačítkem Ano nainstalujeme certifikát
- poradit v případě potíží s připojením
- další návody pro různé operační systémy, různé programy pro ovládání WiFi karet apod. jsou přímo na stránkách českého eduroam (http://www.eduroam.cz/doku.php?id=cs:uzivatel:sw:uvod)
- v případě přetrvávajících potíží se lze obrátit i na autora tohoto návodu ()
- Postup přidání bezdrátového přístupu do eduroam
- v menu Start zvolíme Nastavení, Síťová připojení
- pravým tlačítkem klikneme na Bezdrátové připojení k síti a vybereme Vlastnosti
- přepneme se na záložku Bezdrátové sítě a zvolíme tlačítko Přidat
- do políčka Síťový název napíšeme eduroam (bez uvozovek, všechna písmena malá), Ověření v síti zvolíme WPA2 a Šifrování dat zvolíme AES
- přepneme se na záložku Ověřování a zvolíme Typ protokolu Protokol PEAP (Protected EAP), odškrtneme (tzn. nemá být zaškrtnuté) políčka Ověřit jako počítač i Ověřit jako hosta
- zvolíme tlačítko Vlastnosti, zaškrtneme (necháme zaškrtnuté) políčko Ověřit certifikát serveru, ze seznamu vybereme certifikát CESNAT CA, zaškrtneme Nezobrazovat výzvu k ověření nových serverů, vybereme způsob ověření Zabezpečené heslo (EAP-MSCHAP v2) a zaškrtneme Povolit rychlé obnovení připojení
- zvolíme tlačítko Konfigurovat a odškrtneme políčko Automaticky použít přihlašovací jméno...
- nastavení potvrdíme (OK, OK, OK)
- Vlastní připojení k eduroam na místě
- dostavíme se na místo pokryté signálem sítě eduroam (bez toho to nepůjde )
- na některých počítačích bývá WiFi vypnuté pro šetření baterií, takže musíme WiFi zapnout (většinou je na to na noteboocích tlačítko)
- počítač se může pokusit připojit automaticky, nebo musíme vyvolat připojení ručně
- v případě, že si počítač nepamatuje přihlašovací údaje (zejména při prvním přihlášení), objeví se bublina, na kterou klikneme
- zadáme jméno (realm) a heslo, které jsme obdrželi v bodu I.3
- to, že se vše podařilo, poznáme podle ikony na liště a popř. v Bezdrátových sítích (zelené čárky indikují sílu signálu)
Přejeme vám bezproblémové používání eduroam v Čechách i v zahraničí.
(http://www.eduroam.org)